বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO GMP, আজি গ্ৰাহকভুক্তি আৰু আৱণ্টনৰ স্থিতি
বিবেকানন্দ কটস্পিনে কপাহ জিনিং, সূতা কটা আৰু ব্যৱসায়ত কাম কৰে, ঘৰুৱা আৰু ৰপ্তানি বজাৰৰ বাবে কপাহৰ মোটৰী, কপাহৰ বীজ, আৰু কাৰ্ডেড/ফণি কৰা কপাহৰ সূতা উৎপাদন কৰে।
- IPO প্ৰাইচ বেণ্ড
- ₹35.00 - ₹37.00
- লট আকাৰ
- 3,000 শ্বেয়াৰ
- নিলাম বন্ধ হ'ল
- 23 Sept 2026
- লিষ্টিং তাৰিখ
- 28 Sept 2026
বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO GMP আজিৰ আৰু মূল কথাসমূহ
বিবেকানন্দ কটস্পিন আইপিঅ' আনুষ্ঠানিকভাৱে 28 Sept 2026 তাৰিখে ₹38.00 ত তালিকাভুক্ত হৈছিল, যাৰ ফলত +2.70% লিষ্টিং লাভ হৈছিল, ইয়াৰ ইছ্যু মূল্য ₹22.20 ৰ তুলনাত। তালিকাভুক্ত হোৱাৰ পূৰ্বে ইয়াৰ অন্তিম জিএমপি আছিল ₹0।
বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO officially listed on 28 Sept 2026 at ₹38.00, delivering a +2.70% listing gain compared to its issue price of ₹22.20. Pre-listing, its final recorded Grey Market Premium (GMP) was ₹0.
| কি' মেট্ৰিক | চিত্ৰ | অবস্থা / প্ৰসঙ্গ |
|---|---|---|
| বৰ্তমানৰ GMP | ₹0 | +0% বনাম আপাৰ বেণ্ড (23 Sept 2026) |
| এষ্টিমেট লিষ্টিং মূল্য | ₹38.00 | +2.70% লিষ্টিং লাভ |
| প্ৰাইচ বেণ্ড | ₹35.00 - ₹37.00 | SME IPO |
| ৰিটেইল নূন্যতম বিনিয়োগ | ₹2,22,000 | 2 লট (3,000 শ্বেয়াৰ) |
| নিলাম উইন্ডো | 21 Sept 2026 – 23 Sept 2026 | তালিকাভুক্ত |
| আৱণ্টন আৰু লিষ্টিং তাৰিখ | আবন্টন: 24 Sept 2026 | লিষ্টিং: 28 Sept 2026 |
IPO তথ্য সম্পূৰ্ণ কৰক
| IPO খোলাৰ তাৰিখ | 21 Sept 2026 |
|---|---|
| IPO বন্ধ হোৱাৰ তাৰিখ | 23 Sept 2026 |
| IPO প্ৰাইচ বেণ্ড | ₹35.00 - ₹37.00 |
| লট আকাৰ | 3,000 শ্বেয়াৰ |
| বৰ্তমানৰ GMP | ₹0 |
| আনুমানিক লিষ্টিং লাভ | +2.70% |
| ইছ্যুৰ আকাৰ | প্ৰায় ₹22.20 কোটি |
| নতুন ইছ্যু (Fresh Issue) | প্ৰায় ₹22.20 কোটি |
| ইছ্যুৰ ধৰণ | SME |
| IPO লিষ্টিং | BSE SME |
| খুচুৰা কোটা | টিবিএ |
| ৰেজিষ্ট্ৰাৰ | MUFG Intime India Pvt. Ltd. |
| সামগ্ৰিক সাবস্ক্ৰিপশন | 1.73x |
| নূন্যতম বিনিয়োগ | ₹2,22,000 |
| DRHP খচৰা প্ৰস্পেক্টাছ | |
| RHP খচৰা প্ৰস্পেক্টাছ |
সাবস্ক্ৰিপশনৰ অবস্থা
| শ্ৰেণীবিভাগ | শ্বেয়াৰ সংৰক্ষিত | প্ৰয়োগ কৰা শ্বেয়াৰসমূহ | সাবস্ক্ৰিপশন (x) |
|---|---|---|---|
| কিউআইবি | 11.43 | 14.4 | 1.26xx |
| NII | 11.55 | 23.64 | 2.05xx |
| খুচুৰা | 20.01 | 36.48 | 1.82xx |
| সামগ্ৰিক সাবস্ক্ৰিপশন | 42.99 | 74.52 | 1.73xx |
IPO স্নেপশ্বট আৰু বিনিয়োগকাৰীৰ টেকঅৱে'
ইয়াৰ মূল্য বেণ্ডৰ ওপৰৰ প্ৰান্তত, বিবেকানন্দ কটস্পিন প্ৰতি শ্বেয়াৰত ₹37 মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। 3,000 শ্বেয়াৰৰ নিম্নতম লট আকাৰৰ সৈতে, এটা লটৰ বাবে আৱেদন কৰা এজন খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীক এই SME সংখ্যাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰায় ₹2,22,000ৰ প্ৰয়োজন হ'ব।
বিবেকানন্দ কটস্পিন ৰ বাবে শেহতীয়াকৈ ৰেকৰ্ড কৰা গ্ৰে মাৰ্কেট প্ৰিমিয়াম হৈছে ₹0, যাৰ অৰ্থ হৈছে যদি ই লিষ্টিং লৈকে থাকে তেনেহ'লে ইছ্যু মূল্যতকৈ প্ৰায় 0.00% লাভ হ'ব। GMP এ নিশ্চিত ফলাফলৰ পৰিৱৰ্তে অনানুষ্ঠানিক ধূসৰ-বজাৰৰ মনোভাৱ প্ৰতিফলিত কৰে, আৰু লিষ্টিং দিনলৈকে যিকোনো সময়ত সলনি হ'ব পাৰে।
শেহতীয়া আপডেট অনুসৰি, বিবেকানন্দ কটস্পিনৰ IPO সামগ্ৰিকভাৱে 1.73x চাবস্ক্ৰাইব কৰা হৈছে, শ্ৰেণী অনুসৰি Retail 1.82x, QIB 1.26x, NII 2.05x ৰ বিভাজনৰ সৈতে।
বিবেকানন্দ কটস্পিনৰ IPO নথিপত্ৰত আলোকপাত কৰা শক্তিসমূহৰ ভিতৰত: Integrated operations combining raw cotton ginning and yarn spinning processes.; Strategic manufacturing unit location in Kadi, Gujarat, within a cotton belt.।
বিনিয়োগকাৰীসকলে বিবেকানন্দ কটস্পিন-এ প্ৰকাশ কৰা বিপদাশংকাৰ কাৰকসমূহো বিবেচনা কৰা উচিত, যাৰ ভিতৰত আছে: Revenue is heavily dependent on raw cotton prices and seasonal agricultural supply availability.।
এছএমই আইপিঅ'বোৰ বিএছই/এনএছইৰ সমৰ্পিত এছএমই প্লেটফৰ্মত তালিকাভুক্ত কৰা হয়। এইবোৰত সাধাৰণতে মেইনবোৰ্ড ইছ্যুতকৈ সৰু ইছ্যু আকাৰ আৰু অধিক প্ৰতি-লট বিনিয়োগ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, তুলনামূলকভাৱে কম আনুষ্ঠানিক অংশগ্ৰহণৰ সৈতে।
এক দৃষ্টিত IPO ৰোড'মেপ
| ঘটনা / মাইলৰ খুঁটি | নিৰ্ধাৰিত তাৰিখ | অৱস্থা |
|---|---|---|
| নিলাম খোলা হ'ল | 21 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| নিলাম বন্ধ হ'ল | 23 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| আবন্টন | 24 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| লিষ্টিং | 28 Sept 2026 | সমাপ্ত |
দৈনিক GMP স্থিতি
| তাৰিখ | GMP | পৰিবৰ্তন কৰক | লাভ |
|---|---|---|---|
| 23 Sept 2026 | ₹0.00 | - | 0.00% |
| 18 Sept 2026 | ₹0.00 | - | 0.00% |
অনুপ্ৰয়োগৰ আকাৰ বিকৃতি
| শ্ৰেণীবিভাগ | বহুত | শ্বেয়াৰ | পৰিমাণ |
|---|---|---|---|
| ৰিটেইল নূন্যতম | 2 লট | 6,000 | ₹2,22,000 |
| খুচুৰা সৰ্বোচ্চ | 2 লট | 6,000 | ₹2,22,000 |
| S-HNI সৰ্বনিম্ন | 3 লট | 9,000 | ₹3,33,000 |
| S-HNI সৰ্বোচ্চ | 9 লট | 27,000 | ₹9,99,000 |
| B-HNI সৰ্বনিম্ন | 10 লট | 30,000 | ₹11,10,000 |
জাৰী কৰাৰ উদ্দেশ্য আৰু আনুষ্ঠানিক নথিপত্ৰ
প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ
শক্তি[সম্পাদনা কৰক]
- Integrated operations combining raw cotton ginning and yarn spinning processes.
- Strategic manufacturing unit location in Kadi, Gujarat, within a cotton belt.
- Production capability covering yarn, bales, seeds, and yarn waste by-products.
- Operational reach catering to both domestic and international export buyers.
- Promoter team with domain experience in cotton processing and trading operations.
বিপদাশংকা
- Revenue is heavily dependent on raw cotton prices and seasonal agricultural supply availability.
- A significant portion of total business transactions and revenue is tied to related party entities.
- Concentrated revenue dependency on a small number of key major customers.
- Operating manufacturing facilities are entirely situated on leased premises from promoters.
- Exposure to foreign exchange rate volatility on export revenue realisations.
Vivekanand Cotspin IPO Reservation
The Vivekanand Cotspin IPO reservation details show the proposed allocation of shares among anchor investors, qualified institutional buyers, non-institutional investors, and retail investors. The category-wise allocation is provided below.
| Investor Category | Share Offered | -% Shares |
|---|---|---|
| Anchor Investor | 17,10,000 Shares | 28.50% |
| QIB (Ex. Anchor) | 11,40,000 Shares | 19.00% |
| NII Shares Offered | 8,55,000 Shares | 14.25% |
| Retail Shares Offered | 19,95,000 Shares | 33.25% |
Vivekanand Cotspin IPO Anchor Investors
Vivekanand Cotspin's anchor investor details provide information about the anchor bidding date, shares reserved for anchor investors, the proposed anchor issue size, and the applicable lock-in period. The available details are listed below.
| Particular | Details |
|---|---|
| Anchor Bidding Date | September 18, 2026 |
| Shares Offered | 17,10,000 Shares |
| Anchor Size | [.] Cr. |
| Lock-in Period End Date 50% Shares (30 Days) | 2026 |
| Lock-in Period End Date 50% Shares (90 Days) | 2026 |
বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO Dates
| Particular | Dates |
|---|---|
| IPO Open Date | 21 Sept 2026 |
| IPO Close Date | 23 Sept 2026 |
| Basis of Allotment | 24 Sept 2026 |
| Refunds | 25 Sept 2026 |
| Credit to Demat Account | 25 Sept 2026 |
| IPO Listing Date | 28 Sept 2026 |
Note: The timeline for বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO is tentative and subject to change.
Vivekanand Cotspin IPO Promoters and Holding Pattern
The promoters of Vivekanand Cotspin are Nirav Bharatbhai Patel, Jasmin Vishnubhai Patel, Bharatbhai Prahaladbhai Patel, Vishnubhai Prahaladdas Patel, Gautam Bharatkumar Patel, B P Patel Family Trust and V P Patel Family Trust. The following table shows the promoter and promoter group shareholding before and after the IPO.
| Particular | Pre IPO Shares | Pre IPO % Shares | Post IPO Shares | Post IPO % Shares |
|---|---|---|---|---|
| Promoter and Promoter Group | 1,62,50,000 | 100% | 16,250,000 | 71.43% |
| Others* | – | -% | 6,500,000 | 28.57% |
| Total | 1,62,50,000 | 100% | 22,750,000 | 100% |
বিবেকানন্দ কটস্পিন Objects of the Issue & Utilisation of Proceeds
| Purpose | Crores |
|---|---|
| Purpose | INR crores (%) |
| Funding capital expenditure for additional plant and machinery | 5.27 (23.74%) |
| Funding working capital requirements | 11 (49.55%) |
| General corporate purposes | 5.93 (26.71%) |
Note: Objectives are as specified in the DRHP/RHP documents of বিবেকানন্দ কটস্পিন.
Vivekanand Cotspin About IPO
Incorporated in July 2015, Vivekanand Cotspin Limited is engaged in cotton processing and yarn manufacturing through cotton ginning, spinning, and trading activities.
The company produces a range of products, including cotton bales, cotton seeds, and various types of yarn. Vivekanand Cotspin operates primarily in two segments: cotton ginning and cotton spinning. The company specialises in converting clean cotton fibres into quality yarn for domestic and international markets.
Its product portfolio includes carded and combed cotton yarn, which is supplied to industries involved in fabric manufacturing. With modern spinning facilities and efficient machinery, the company focuses on maintaining quality standards while serving both Indian and export markets.
বিবেকানন্দ কটস্পিন Company Financials
| Period | Revenue | Expense | PAT | Assets |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 358.02 Cr. | 352.77 Cr. | 3.35 Cr. | 84.83 Cr. |
| 2025 | 290.94 Cr. | 287.55 Cr. | 4.07 Cr. | 87.53 Cr. |
| 2026 | 409.32 Cr. | 404.19 Cr. | 3.69 Cr. | 84.85 Cr. |
Note: Financial numbers for বিবেকানন্দ কটস্পিন are in ₹ Crores unless stated otherwise.
বিবেকানন্দ কটস্পিন Company Valuation – FY2026
| KPI | Values |
|---|---|
| ROE | 15.96% |
| ROCE | 13.14% |
| EBITDA Margin | 3.70% |
| PAT Margin | 0.90% |
| Debt to Equity Ratio | 1.56 |
| Earning Per Share (EPS) | 2.45 (Basic) |
| Price/Earning P/E Ratio | - |
| Return on Net Worth (RoNW) | 15.96% |
| Net Asset Value (NAV) | 17.81 |
Note: Valuation KPIs for বিবেকানন্দ কটস্পিন are computed for FY2026.
বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO Peer Group Comparison
| Company | EPS | PE Ratio | RoNW % | NAV | Income |
|---|---|---|---|---|---|
| Deepak Spinners Limited | 5.06 | 22.11 | 1.60% | 319.10 | 534.16 Cr. |
| Lagnam Spintex Limited | 8.14 | 9.52 | 11.23% | 76.60 | 604.98 Cr. |
Note: Peer group comparisons for বিবেকানন্দ কটস্পিন are sourced from DRHP filings.
Vivekanand Cotspin IPO Lead Managers aka Merchant Bankers
- Swastika Investmart Ltd.
একেধৰণৰ IPOসমূহৰ সৈতে বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO তুলনা কৰক
বিবেকানন্দ কটস্পিন IPO সঘনাই সোধা প্ৰশ্নসমূহ
Comments
Share a useful question or insight about বিবেকানন্দ কটস্পিন.
Leave a comment
Your email address will not be published. All comments and replies are reviewed before appearing.
Loading comments...