হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO GMP, আজি গ্ৰাহকভুক্তি আৰু আৱণ্টনৰ স্থিতি
হিমালয়া নিউট্ৰাভেদিক্সে চফ্টজেল কেপচুল, হাৰ্ডজেল কেপচুল, টেবলেট, তৰল মৌখিক, ঔষধযুক্ত তেল আৰু প্ৰ'টিন পাউডাৰকে ধৰি একাধিক পালিৰ প্ৰকাৰত আয়ুৰ্বেদিক আৰু পুষ্টিগত সামগ্ৰী নিৰ্মাণ আৰু যোগান ধৰে। কোম্পানীটোৱে তেলেংগানাৰ হায়দৰাবাদত অৱস্থিত এটা একক সংহত উৎপাদন সুবিধাৰ জৰিয়তে কাম কৰে। ইয়াৰ প্ৰডাক্ট পৰ্টফলিঅ'ত চিকিৎসা বিভাগ যেনে বিষ ব্যৱস্থাপনা, বন্ধ্যাত্ব, মহিলাৰ সুস্থতা, অন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য, স্নায়বিক সমৰ্থন, আৰু সাধাৰণ সুস্থতা সামৰি লয়। দ্য ব্যৱসায়ে মূলতঃ আয়ুৰ্বেদিক ফৰ্মুলেচনৰ বিক্ৰীৰ পৰা ৰাজহ সৃষ্টি কৰে, লগতে নিউট্ৰাচিউটিকেল অফাৰ। কোম্পানীটোৱে মুখ্যতঃ বিজনেছ-টু-বিজনেছ মডেলৰ জৰিয়তে কাম কৰে, ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত ষ্টকিষ্ট, বিতৰক আৰু তৃতীয় পক্ষৰ চুক্তি নিৰ্মাতা গ্ৰাহকসকলক সামগ্ৰী যোগান ধৰে। ই ইয়াৰ উৎপাদন আন্তঃগাঁথনি ব্যৱহাৰ কৰি তেওঁলোকৰ নিজা ব্ৰেণ্ড নামত কৰ্পোৰেট গ্ৰাহকসকলৰ বাবে কাষ্টম চুক্তি নিৰ্মাণৰ কাম কৰে। লগতে, কোম্পানীটোৱে ডিজিটেল প্লেটফৰ্ম, ই-কমাৰ্চ মাৰ্কেটপ্লেচ, আৰু দ্ৰুত বাণিজ্য বিতৰণ সেৱাৰ জৰিয়তে ডাইৰেক্ট-টু-কনজিউমাৰ চেলছ চেনেললৈ ইয়াৰ বজাৰৰ উপস্থিতি সম্প্ৰসাৰিত কৰি আছে।
- IPO প্ৰাইচ বেণ্ড
- ₹100.00 - ₹106.00
- লট আকাৰ
- 1,200 শ্বেয়াৰ
- নিলাম বন্ধ হ'ল
- 24 Sept 2026
- লিষ্টিং তাৰিখ
- 29 Sept 2026
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO GMP আজিৰ আৰু মূল কথাসমূহ
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া আইপিঅ' আনুষ্ঠানিকভাৱে 29 Sept 2026 তাৰিখে ₹118.00 ত তালিকাভুক্ত হৈছিল, যাৰ ফলত +11.32% লিষ্টিং লাভ হৈছিল, ইয়াৰ ইছ্যু মূল্য ₹26.50 ৰ তুলনাত। তালিকাভুক্ত হোৱাৰ পূৰ্বে ইয়াৰ অন্তিম জিএমপি আছিল ₹0।
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO officially listed on 29 Sept 2026 at ₹118.00, delivering a +11.32% listing gain compared to its issue price of ₹26.50. Pre-listing, its final recorded Grey Market Premium (GMP) was ₹0.
| কি' মেট্ৰিক | চিত্ৰ | অবস্থা / প্ৰসঙ্গ |
|---|---|---|
| বৰ্তমানৰ GMP | ₹0 | +0% বনাম আপাৰ বেণ্ড (22 Sept 2026) |
| এষ্টিমেট লিষ্টিং মূল্য | ₹118.00 | +11.32% লিষ্টিং লাভ |
| প্ৰাইচ বেণ্ড | ₹100.00 - ₹106.00 | SME IPO |
| ৰিটেইল নূন্যতম বিনিয়োগ | ₹2,54,400 | 2 লট (1,200 শ্বেয়াৰ) |
| নিলাম উইন্ডো | 22 Sept 2026 – 24 Sept 2026 | তালিকাভুক্ত |
| আৱণ্টন আৰু লিষ্টিং তাৰিখ | আবন্টন: 25 Sept 2026 | লিষ্টিং: 29 Sept 2026 |
IPO তথ্য সম্পূৰ্ণ কৰক
| IPO খোলাৰ তাৰিখ | 22 Sept 2026 |
|---|---|
| IPO বন্ধ হোৱাৰ তাৰিখ | 24 Sept 2026 |
| IPO প্ৰাইচ বেণ্ড | ₹100.00 - ₹106.00 |
| লট আকাৰ | 1,200 শ্বেয়াৰ |
| বৰ্তমানৰ GMP | ₹0 |
| আনুমানিক লিষ্টিং লাভ | +11.32% |
| ইছ্যুৰ আকাৰ | প্ৰায় ₹26.50 কোটি |
| নতুন ইছ্যু (Fresh Issue) | প্ৰায় ₹26.50 কোটি |
| ইছ্যুৰ ধৰণ | SME |
| IPO লিষ্টিং | BSE SME |
| খুচুৰা কোটা | টিবিএ |
| ৰেজিষ্ট্ৰাৰ | Kfin Technologies Ltd. |
| সামগ্ৰিক সাবস্ক্ৰিপশন | 2.24x |
| নূন্যতম বিনিয়োগ | ₹2,54,400 |
| DRHP খচৰা প্ৰস্পেক্টাছ | |
| RHP খচৰা প্ৰস্পেক্টাছ |
সাবস্ক্ৰিপশনৰ অবস্থা
| শ্ৰেণীবিভাগ | শ্বেয়াৰ সংৰক্ষিত | প্ৰয়োগ কৰা শ্বেয়াৰসমূহ | সাবস্ক্ৰিপশন (x) |
|---|---|---|---|
| কিউআইবি | 4.74 | 4.74 | 1xx |
| NII | 4.82 | 14 | 2.90xx |
| খুচুৰা | 8.33 | 21.34 | 2.56xx |
| সামগ্ৰিক সাবস্ক্ৰিপশন | 17.89 | 40.08 | 2.24xx |
IPO স্নেপশ্বট আৰু বিনিয়োগকাৰীৰ টেকঅৱে'
ইয়াৰ মূল্য বেণ্ডৰ ওপৰৰ প্ৰান্তত, হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া প্ৰতি শ্বেয়াৰত ₹106 মূল্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে। 1,200 শ্বেয়াৰৰ নিম্নতম লট আকাৰৰ সৈতে, এটা লটৰ বাবে আৱেদন কৰা এজন খুচুৰা বিনিয়োগকাৰীক এই SME সংখ্যাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ প্ৰায় ₹2,54,400ৰ প্ৰয়োজন হ'ব।
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া ৰ বাবে শেহতীয়াকৈ ৰেকৰ্ড কৰা গ্ৰে মাৰ্কেট প্ৰিমিয়াম হৈছে ₹0, যাৰ অৰ্থ হৈছে যদি ই লিষ্টিং লৈকে থাকে তেনেহ'লে ইছ্যু মূল্যতকৈ প্ৰায় 0.00% লাভ হ'ব। GMP এ নিশ্চিত ফলাফলৰ পৰিৱৰ্তে অনানুষ্ঠানিক ধূসৰ-বজাৰৰ মনোভাৱ প্ৰতিফলিত কৰে, আৰু লিষ্টিং দিনলৈকে যিকোনো সময়ত সলনি হ'ব পাৰে।
শেহতীয়া আপডেট অনুসৰি, হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়াৰ IPO সামগ্ৰিকভাৱে 2.24x চাবস্ক্ৰাইব কৰা হৈছে, শ্ৰেণী অনুসৰি Retail 2.56x, QIB 1x, NII 2.9x ৰ বিভাজনৰ সৈতে।
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়াৰ IPO নথিপত্ৰত আলোকপাত কৰা শক্তিসমূহৰ ভিতৰত: একাধিক পালিৰ প্ৰকাৰ উৎপাদন কৰিবলৈ সক্ষম একত্ৰিত উৎপাদন সুবিধা।; মুখ্য চিকিৎসীয় ক্ষেত্ৰসমূহত বিবিধ আয়ুৰ্বেদিক আৰু নিউট্ৰাচিউটিকেল সামগ্ৰীৰ পৰ্টফলিঅ'।।
বিনিয়োগকাৰীসকলে হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া-এ প্ৰকাশ কৰা বিপদাশংকাৰ কাৰকসমূহো বিবেচনা কৰা উচিত, যাৰ ভিতৰত আছে: আয়ুৰ্বেদিক পণ্যৰ ওপৰত উচ্চ ৰাজহ নিৰ্ভৰশীলতা, 90%তকৈ অধিক বিক্ৰী।।
এছএমই আইপিঅ'বোৰ বিএছই/এনএছইৰ সমৰ্পিত এছএমই প্লেটফৰ্মত তালিকাভুক্ত কৰা হয়। এইবোৰত সাধাৰণতে মেইনবোৰ্ড ইছ্যুতকৈ সৰু ইছ্যু আকাৰ আৰু অধিক প্ৰতি-লট বিনিয়োগ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, তুলনামূলকভাৱে কম আনুষ্ঠানিক অংশগ্ৰহণৰ সৈতে।
এক দৃষ্টিত IPO ৰোড'মেপ
| ঘটনা / মাইলৰ খুঁটি | নিৰ্ধাৰিত তাৰিখ | অৱস্থা |
|---|---|---|
| নিলাম খোলা হ'ল | 22 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| নিলাম বন্ধ হ'ল | 24 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| আবন্টন | 25 Sept 2026 | সমাপ্ত |
| লিষ্টিং | 29 Sept 2026 | সমাপ্ত |
দৈনিক GMP স্থিতি
অধিক দৈনিক GMP টা স্নেপশ্বট ৰেকৰ্ড কৰাৰ লগে লগে ট্ৰেণ্ড চাৰ্ট গঢ় হয়৷
| তাৰিখ | GMP | পৰিবৰ্তন কৰক | লাভ |
|---|---|---|---|
| 22 Sept 2026 | ₹0.00 | - | টিবিএ |
অনুপ্ৰয়োগৰ আকাৰ বিকৃতি
| শ্ৰেণীবিভাগ | বহুত | শ্বেয়াৰ | পৰিমাণ |
|---|---|---|---|
| ৰিটেইল নূন্যতম | 2 লট | 2,400 | ₹2,54,400 |
| খুচুৰা সৰ্বোচ্চ | 2 লট | 2,400 | ₹2,54,400 |
| S-HNI সৰ্বনিম্ন | 3 লট | 3,600 | ₹3,81,600 |
| S-HNI সৰ্বোচ্চ | 7 লট | 8,400 | ₹8,90,400 |
| B-HNI সৰ্বনিম্ন | 8 লট | 9,600 | ₹10,17,600 |
জাৰী কৰাৰ উদ্দেশ্য আৰু আনুষ্ঠানিক নথিপত্ৰ
প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাবোৰ
শক্তি[সম্পাদনা কৰক]
- একাধিক পালিৰ প্ৰকাৰ উৎপাদন কৰিবলৈ সক্ষম একত্ৰিত উৎপাদন সুবিধা।
- মুখ্য চিকিৎসীয় ক্ষেত্ৰসমূহত বিবিধ আয়ুৰ্বেদিক আৰু নিউট্ৰাচিউটিকেল সামগ্ৰীৰ পৰ্টফলিঅ'।
- 17 খন ভাৰতীয় ৰাজ্যত উপস্থিতিৰ সৈতে B2B বিতৰণ নেটৱৰ্ক প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছে৷
- সাম্প্ৰতিক বিত্তীয় বৰ্ষত শক্তিশালী ৰাজহ আৰু নেট লাভ বৃদ্ধিৰ ট্ৰেক ৰেকৰ্ড।
- উৎপাদন প্ৰক্ৰিয়াত আভ্যন্তৰীণ মানদণ্ড নিশ্চিতি আৰু নিয়ন্ত্ৰণ ক্ষমতা।
বিপদাশংকা
- আয়ুৰ্বেদিক পণ্যৰ ওপৰত উচ্চ ৰাজহ নিৰ্ভৰশীলতা, 90%তকৈ অধিক বিক্ৰী।
- 80%তকৈ অধিক ৰাজহ প্ৰতিনিধিত্ব কৰা শীৰ্ষ 10 জন গ্ৰাহকৰ পৰা গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজহ ঘনত্ব।
- তেলেংগানাৰ হায়দৰাবাদত অৱস্থিত একক লীজযুক্ত উৎপাদন কাৰখানাৰ পৰা সঞ্চালিত।
- কৰ্পোৰেট ল'গ' আৰু মাৰ্ক এপ্লিকেচনৰ বাবে ট্ৰেডমাৰ্ক বিৰোধী প্ৰক্ৰিয়া স্থগিত হৈ আছে।
- কাৰ্য্যকৰী পুঁজিৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে অপাৰেটিং কাৰ্যকলাপৰ পৰা ঋণাত্মক নগদ প্ৰবাহৰ ইতিহাস।
Himalaya Nutravedics IPO Reservation
The Himalaya Nutravedics IPO reservation is divided across qualified institutional buyers, non-institutional investors, and retail investors. The reserved portions indicate the percentage of the net issue available to each investor category.
| Investor Category | Share Offered | -% Shares |
|---|---|---|
| Anchor Investor | – Shares | -% |
| QIB (Ex. Anchor) | – Shares | 50% |
| NII Shares Offered | – Shares | 15% |
| Retail Shares Offered | – Shares | 35% |
Himalaya Nutravedics IPO Anchor Investors
The Himalaya Nutravedics IPO anchor investor details provide information on the anchor bidding schedule, shares offered, issue size allocated to anchor investors, and the applicable lock-in periods. The available details are presented below.
| Particular | Details |
|---|---|
| Anchor Bidding Date | 2026 |
| Shares Offered | [.] Shares |
| Anchor Size | [.] Cr. |
| Lock-in period end date 50% shares (30 Days) | 2026 |
| Lock-in period end date 50% shares (90 Days) | 2026 |
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO Dates
| Particular | Dates |
|---|---|
| IPO Open Date | 22 Sept 2026 |
| IPO Close Date | 24 Sept 2026 |
| Basis of Allotment | 25 Sept 2026 |
| Refunds | 28 Sept 2026 |
| Credit to Demat Account | 28 Sept 2026 |
| IPO Listing Date | 29 Sept 2026 |
Note: The timeline for হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO is tentative and subject to change.
Himalaya Nutravedics Promoters and Holding Pattern
The promoters of Himalaya Nutravedics are Rohit Asawa, Divya Asawa, Chanda Asawa and Rama Raju Penmatsas. The holding pattern below shows the shareholding of the promoter group and other shareholders before and after the proposed IPO.
| Particular | Pre IPO Shares | Pre IPO % Shares | Post IPO Shares | Post IPO % Shares |
|---|---|---|---|---|
| Promoter and Promoter Group | 60,00,000 | 95.14% | – | 69.94% |
| Others* | 3,06,720 | 4.86% | – | 30.06% |
| Total | 63,06,720 | 100% | 88,06,720 | 100% |
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া Objects of the Issue & Utilisation of Proceeds
| Purpose | Crores |
|---|---|
| Purpose | INR crores (%) |
| Funding Working Capital Requirements | 13.75 (51.89%) |
| Business Development and Digital Marketing Activities | 7.5 (28.30%) |
| General corporate purposes | 5.25 (19.81%) |
Note: Objectives are as specified in the DRHP/RHP documents of হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া.
Himalaya Nutravedics About Ipo
Founded in 2022, Himalaya Nutravedics is an Ayurvedic and nutraceutical manufacturing firm involved in the formulation, manufacturing, and marketing of Ayurvedic and nutraceutical products. Its product portfolio includes Softgel Capsules, Tablets, Medicated Oils, Liquid Orals, Hardgel Capsules, and Protein Powders across therapeutic categories such as digestive health, immunity, metabolic health, and pain management.
The firm sells its products under its own brands and also sells them through doctors, hospitals, clinics, pharmacists, or other healthcare professionals. The firm has expanded its portfolio across 17 states and one union territory in India. Moreover, its manufacturing facility is located at is located in Hyderabad, Telangana, and holds WHO-GMP certifications. Its competitive strengths are strong relationships with suppliers and customers and Integrated multi-dosage manufacturing capability.
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া Company Financials
| Period | Revenue | Expense | PAT | Assets |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 14.43 Cr. | 13.83 Cr. | 0.43 Cr. | 6.09 Cr. |
| 2025 | 21.00 Cr. | 18.75 Cr. | 2.23 Cr. | 10.82 Cr. |
| 2026 | 43.12 Cr. | 35.64 Cr. | 7.39 Cr. | 24.42 Cr. |
Note: Financial numbers for হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া are in ₹ Crores unless stated otherwise.
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া Company Valuation – FY2026
| KPI | Values |
|---|---|
| ROE | 63.87% |
| ROCE | 36.41% |
| EBITDA Margin | 18.82% |
| PAT Margin | 17.16% |
| Debt to Equity Ratio | 0.31 |
| Earning Per Share (EPS) | 12.05 (Basic) |
| Price/Earning P/E Ratio | - |
| Return on Net Worth (RoNW) | 45.12% |
| Net Asset Value (NAV) | 26.70 |
Note: Valuation KPIs for হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া are computed for FY2026.
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO Peer Group Comparison
| Company | EPS | PE Ratio | RoNW % | NAV | Income |
|---|---|---|---|---|---|
| Jeena Sikho Lifecare Limited | 7.30 | 106.03 | 33.23% | 21.96 | 469.07 Cr. |
| Sandu Pharmaceuticals Limited | 1.83 | 21.34 | 5.03% | 36.34 | 69.93 Cr. |
Note: Peer group comparisons for হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া are sourced from DRHP filings.
Himalaya Nutravedics IPO Lead Managers aka Merchant Bankers
- Nirbhay Capital Services Pvt. Ltd.
একেধৰণৰ IPOসমূহৰ সৈতে হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO তুলনা কৰক
হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া IPO সঘনাই সোধা প্ৰশ্নসমূহ
Comments
Share a useful question or insight about হিমালয় নিউট্ৰাবেদিক্স ইণ্ডিয়া.
Leave a comment
Your email address will not be published. All comments and replies are reviewed before appearing.
Loading comments...